FITNESS/AKTYWNY SENIOR 50+

IMG_9987_0.JPG

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jedliczu posiada w swojej ofercie zajęcia aerobiku. Ta forma ćwiczeń odbywa się dwa razy w tygodniu w godzinach 18.00-19.00.

W poniedziałki i środy zapraszamy wszystkich na zajęcia TBC

TBC (ang. Total Body Conditioning) to jedna z najpopularniejszych odmian aerobiku, która zapewnia trening mięśni całego ciała przy pomocy odpowiednio dobranego zestawu ćwiczeń. Należy ona do grupy zajęć wzmacniających z elementami treningu CARDIO. Zajęcia te są treningiem ogólnorozwojowym i kompleksowym, który skupia się na ćwiczeniach mięśni wszystkich partii ciała od ramion poprzez linię biustu, brzucha i uda aż do pośladków. Ogólnie zajęcia zawierają dwie grupy ćwiczeń: siłowe, które pozwalają wyrzeźbić mięśnie oraz aerobowe, które zapewniają spalanie tkanki tłuszczowej. Trening wpływa również korzystnie na zwiększenie wydolności fizycznej organizmu, a także wzmocnienie siły mięśni.

Step jest platformą, używaną w fitnessie do zajęć choreograficznych, kondycyjnych, jak również wzmacniających i rozciągających. Można zmieniać jego wysokość za pomocą stopni: 6'',8'',10''. Podstawowy trening polega na wchodzeniu na step, przy pomocy odpowiedniej techniki.

Dzięki choreografii z wykorzystaniem stopnia redukujemy tkankę tłuszczową wzmacniając jednocześnie dolne partie mięśniowe. Trening ten wpływa korzystnie na układ krwionośny, przy stosunkowo małym obciążeniu (przy odpowiedniej technice). Zajęcia powodują znaczny wzrost wydolności ogólnej organizmu. Są również dobrym treningiem koordynacyjnym dla ciała i umysłu (szczególne zaangażowanie błędnika w trakcie zajęć). Step jest bardzo wszechstronnym narzędziem, a poziom grupy determinuje rodzaj przeprowadzonych zajęć, od grup początkujących do zaawansowanych. Zwiększenie intensywności i trudności ćwiczeń następuje poprzez podwyższenie wysokości stopnia, dodanie ruchu ramion, zwiększenie amplitudy ruchu, zmiana kroków na „power", zwiększenie tempa muzyki oraz użycie hantli w trakcie lekcji, urozmaicenie zajęć wykorzystując inne niż klasyczne ustawienie stopni na sali.

Podsumowując dzięki aerobikowi osiągamy same korzyści

  • obniżamy częstotliwość skurczów serca,

  • osiągamy bardziej ekonomiczną pracę serca i całego układu krążenia,

  • polepszamy ukrwienie oraz przemianę materii,

  • możemy regulować ciśnienie tętnicze,

  • poprawiamy kondycję,

  • poprawiamy odporność zdrowotną,

  • odprężamy, relaksujemy oraz łagodzimy stres nawet po ciężkim dniu pracy.

 

We wtorki i czwartki zapraszamy na zajęcia crossfit-aerobik - trening obwodowy.

Trening obwodowy to nowoczesne podejście do treningu, którego podstawą są ćwiczenia ogólnorozwojowe, podzielone na stacje. Ćwiczenia są wszechstronne, angażują zarówno górne jak i dolne partie mięśniowe. Treningi obwodowe należą do zajęć o dużej intensywności, ale również są to zajęcia podczas których pracuje się nad wszystkimi partiami mięśniowymi. Ćwiczenia na treningach obwodowych wzmacniają całe ciało i poprawiają kondycję. Z uwagi na dość dużą intensywność i odpowiednie tempo pracy trening ten w szczególności polecamy osobom, które chciałby pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, spalić tkankę tłuszczową i szybko zauważyć efekty. To również odpowiedni trening, dla tych, którzy nie lubią nudy i chcieliby spróbować czegoś nowego. Trening obwodowy składa się z kilku stacji, na których uczestnicy wykonują poszczególne ćwiczenia na różne partie ciała w określonej kolejności i w określonym czasie. Na każdej stacji uczestnik spędza maksymalnie minutę, a pomiędzy stacjami ma około 10 sekund na przejście i odpoczynek. Takich ćwiczeń może być od 5-10. Trening obwodowy pobudza całe ciało do ćwiczeń i wpływa na wszystkie jego partie. Na zajęciach mogą zostać wykorzystane sprzęty typu hantelki, piłki czy stepy. Prócz korzystania z ciężarków czy piłek, pracujemy również pod ciężarem naszego własnego ciała. Ponadto trening na obwodzie koła dodaje motywacji. Podczas trwania treningów obwodowych uczestnicy widzą siebie nawzajem i dodają sobie energii, wspierają się.

Efekty:

- spalanie tkanki tłuszczowej

- przyspieszenie metabolizmu

- wzrost wydolności organizmu

- kompleksowy rozwój fizyczny organizmu, poprzez zaangażowanie wielu grup mięśniowych w

  pojedynczym ćwiczeniu

- wzmocnienie mięśni całego ciała

- dodaje pewności siebie i sprawia, że dajemy z siebie więcej.

IMG_9988_0.JPG

 

Zajęcia odbywają się na sali fitness, która jest miejscem do prowadzenia zajęć z aerobiku oraz zajęć tanecznych a także służy do treningów sportów walki itp. Profesjonalne nagłośnienie umożliwia świetną zabawę przy muzyce. Salka wyposażona jest w lustra co ułatwia korygowanie błędów. Łączna powierzchnia wynosi 92 m2. W skład wyposażenia wchodzą:

  • ciężarki 1 kg,
  • stepy-poziome do aerobiku,
  • gumy fitness,
  • maty gimnastyczne,
  • obciążniki na nogi 0,75 kg,
  • drabinki,
  • piłki 50, 55 cm,
  • GYM DONUT,
  • ekspandery do ćwiczeń.

AKTYWNY SENIOR 50+

Gminny Ośrodek Sport i Rekreacji w Jedliczu w swojej ofercie posiada również zajęcia z gimnastyki rekreacyjnej przeznaczone dla osób powyżej 50 roku życia. Zajęcia te będą odbywać się w czwartki w godzinach od 17.00- 18.00

Głównym celem zadania jest podniesienie sprawności psychofizycznej osób ćwiczących oraz uświadomienie potrzeby i kształtowania nawyku aktywności ruchowej poprzez zapewnienie dostępu do rekreacji i sportu.

Zakres ćwiczeń jest dostosowany do wieku i sprawności fizycznej oraz potrzeb uczestników zajęć. Ćwiczenia mają na celu usprawnić fizycznie i wzmocnić cały aparat ruchowy, pobudzić organizm do prawidłowej pracy gospodarki hormonalnej, kształtować prawidłowe funkcje oddechowe.

Zajęcia AKTYWNY SENIOR 50+ podzielone są na trzy rodzaje:

 1. Zajęcia ogólnorozwojowe : to zajęcia o charakterze profilaktycznym. Celem zajęć jest poprawa sprawności i ruchomości w stawach, kształtowanie sprawności układu krążeniowo-oddechowego, kształtowanie siły mięśni stabilizujących kręgosłup i utrzymujących prawidłową postawę ciała, profilaktyka osteoporozy, kształtowanie koordynacji ruchowej i równowagi ciała, poprawa samopoczucia.

 2. Zdrowy kręgosłup: to zajęcia specjalistyczne mające charakter zarówno profilaktyczny jak i terapeutyczny. Zajęcia minimalizują skutki przeciążeń narządu ruchu, uelastyczniają mięśnie i zmniejszają ich napięcie oraz poprawiają stabilizację kręgosłupa i stawów obwodowych.

 3. Zajęcia wzmacniająco - rozciągające mające na celu rozciągnięcie przykurczonych w wyniku siedzącego trybu życia mięśni oraz wzmocnieniu więzadeł i stawów. Program zajęć, wykorzystujący elementy pilates, stretchingu, jogi, będzie urozmaicony ćwiczeniami z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej. Kulisty kształt piłki pomoże w profilaktyce oraz minimalizacji uciążliwych bólów kręgosłupa.


Informacje dodatkowe:

Na zajęciach obowiązuje obuwie zmienne, lekka, sportowa odzież, ręcznik, woda.

Przed rozpoczęciem zajęć należy poinformować instruktora o przebytych operacjach, kontuzjach, lub innych dokuczliwych dolegliwościach.

Telefon i fax: (13) 438 14 30, 438 14 31

Administracja wew. 20