XIX Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Puchar Uzdrowisk Karpackich”

IMG_0557_0.JPGPeleton Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Puchar Uzdrowisk Karpackich" wystartował spod hali sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu 12 sierpnia br. Kolarze mieli do pokonania dystans blisko 180 kilometrów trasą prowadzącą przez malownicze tereny podkarpacia. Meta wyścigu usytuowana została w Rymanowie Zdroju. Po porannej odprawie oraz przywitaniu zawodników przez Burmistrza Gminy Jedlicze Jolantę Urbanik nastąpiła prezentacja kolarzy. Wśród kibiców byli nasi młodzi utalentowani adepci kolarstwa górskiego z sekcji Jedlicze Team. Młodym kolarzom dłoń uścisnął sam mistrz Tadeusz Mytnik.  Na starcie stanęło 67 kolarzy reprezentujących dwanaście zespołów z klubów polskich i zagranicznych.

Wyścig wystartował punktualnie o godzinie 12:00. Pierwszą lotną premię usytuowaną w Jedliczu na ulicy Dubisa wygrał Białorusin Strokau Vasili.

Zwycięzcą wyścigu został ubiegłoroczny triumfator Maciej Paterski z grupy Wibatech Merx 7R, który razem z Machałem Podlaskim (Voster ATS Team) zdołali skutecznie odskoczyć od peletonu. Na miejscu trzecim uplasował się Mateusz Grabis (Voster ATS Team) tracąc do uciekającej dwójki 2 minuty 27 sekund.

Maciej Paterski to medalista mistrzostw Polski, wielokrotny reprezentant naszego kraju i uczestnik mistrzostw świata. W sezonie 2015 odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo etapowe w wyścigu zaliczanym do cyklu UCI World Tour (pierwszy etap Volta a Catalunya). Było to pierwsze zwycięstwo najwyższej kategorii odniesione przez zawodnika polskiej drużyny zawodowej. Do największych sukcesów Michała Podlaskiego należy zaliczyć złoty i dwa brązowe medale górskich Mistrzostw Polski, czy brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego. Reprezentował także Polskę na Mistrzostwach Świata w hiszpańskiej Ponferradzie, gdzie przyczynił się do zdobycia tytułu Mistrza Świata przez Michała Kwiatkowskiego (2014 r.). Podium uzupełnił Mateusz Grabis tegoroczny zwycięzca Memoriału Henryka Łasaka.

Na mecie odznaczenie przyznane przez Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego „Za Zasługi dla Polskiego Kolarstwa, odebrała Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik. Odznaczenie wręczył Prezes Zarządu Duo Circuli Paweł Romański oraz Tadeusz Mytnik – polski kolarz szosowy i torowy, srebrny medalista olimpijski, trzykrotny medalista szosowych mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski oraz zwycięzca Tour de Pologne w 1975 roku.

Wyścig wygrał : Maciej PATERSKI – Polska (nr.42) z drużyny Wibatech Merx 7R z czasem 04:32:35

2. Michał Podlaski – Polska - (nr.5) Voster ATS + 00:16

3. Mateusz Grabis – Polska – (nr.1) Voster ATS + 02:27